«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Що Потрібно Знати Про Відповідальність

Зазвичай нам дуже легко брати відповідальність за щось хороше, за дії та результати, якими ми могли б пишатися або, принаймні, не соромимося про них розповісти іншим. Нам приємно сприймати себе як причину значних досягнень та хороших подій. І набагато важче усвідомлювати себе причиною поганих результатів чи явищ. Наприклад, коли дитина приходить додому з відмінними оцінками, її батьки пишаються її досягненнями. Вони з радістю думають, що їх контроль, заняття з дитиною та допомога у поясненні навчального матеріалу сприяли отриманню високих оцінок. Тобто батькам буде приємно усвідомлювати себе причиною відмінних результатів у навчанні.

А що зазвичай трапляється, коли дитина приносить погані оцінки? Це не той результат, яким можна пишатися, і багатьом батькам не хочеться вважати себе причиною цього. Багато батьків у цьому випадку починають перекладати відповідальність за погані оцінки на саму дитину, звинувачуючи її в тому, що вона недостатньо ретельно займалася, лінувалася чи дивилася телевізор замість того, щоб добре підготуватися до уроку. Подібним чином поводяться і багато вчителів: вони не беруть відповідальність за знання учнів (тобто їх здатність застосовувати вивчені дані та отримувати результат), а звинувачують дітей та їх батьків. Таким чином, ми з дитинства зазвичай звикаємо до того, що відповідальність дуже часто асоціюється з провиною. Нас з дитинства вчать вважати себе винними, якщо ми не виконали свою обіцянку або порушили якісь зобов'язання та домовленості. Вважається, що людина, яка усвідомила свою провину, буде більш відповідальною у майбутньому. Але чи бачили Ви, щоб хоч одна погана ситуація покращилася від того, що хтось ридав, шкодував і постійно говорив, що він винен у тому, що сталося?


На мою думку, відповідальність нерозривно пов'язана з діями людини. Тим, що людина просто визнає свою провину за щось, вона ніяк не впливає на ситуацію і не допомагає виправити її. А якщо вона дійсно усвідомлює себе причиною того, що відбувається, значить вона погоджується з тим, що якщо її вчинки призвели до існуючих результатів, то в їі силах зробити щось для зміни ситуації. Взяти на себе відповідальність за щось - значить почати робити будь-які дії для поліпшення ситуації. Почуття провини ніяк не сприяє підвищенню відповідальності людини, а, навпаки, зменшує її шанси здорово оцінити ситуацію та плідно вплинути на неї. Але коли людина визнає себе причиною, почуття провини зникає і переростає в бажання діяти.
«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Коли ми усвідомлюємо, що є причиною всього, що трапляється в нашому житті - і хорошого, і поганого - ми можемо свідомо впливати на ситуацію та змінювати її у потрібний нам напрямок.
Давайте розглянемо простий приклад: після сильного дощу часто можна зустріти ситуацію, коли пішоходи, які очікують зелений сигнал світлофора, щоб перейти вулицю, обприскуються водою з калюжі через машини, що швидко проїжджають. І можна, звичайно, стверджувати, що у всьому винен водій, який повинен мав би бути більш уважним і повинен був зменшити швидкість, проїжджаючи повз людей на перехресті. Проте бажання звинувачувати інших - це позиція, яка не призводить до потрібних результатів і не допомагає нам досягти успіху в житті. Я звичайно, не намагаюся зняти відповідальність з водія, але якщо людина, яку заляпало водою, буде просто лаяти і звинувачувати водія, вона перетвориться на жертву обставин або жертву вчинків інших людей, вона робитиме водія причиною, а себе вважатиме наслідком цієї ситуації. Таким чином вона сама позбавляє себе сили вплинути на ситуацію, і є висока ймовірність, що подібна ситуація може повторитися ще не один раз.

А якщо людина погляне на те, що сталося з причинної точки зору, то зрозуміє, що їі дії призвели до цього результату. Адже вона сама підійшла надто близько до дороги з калюжею, чекаючи світлофора, і її не обприскало б водою, якби вона стояла трохи далі від дороги. Розуміючи це, у майбутньому вона чинитиме дії, що дозволяють легко уникнути подібних ситуацій. Справжня відповідальність – це причинне мислення. Це усвідомлення того, що людина сама є автором свого життя, та її небажання віддати право авторства іншим людям чи стороннім обставинам.

Складові відповідальності
Вивчаючи філософію Л.Рона Хаббарда я отримав дуже цінні дані, що відповідальність складається зі здатності бути причиною, а також зі здатності утримувати себе.
По-перше, утримувати себе від того, щоб розповідати те, що не варто розповідати на даний момент.
Наприклад, Ви розповіли подрузі інформацію та не хочете, щоб про неї дізналися інші. І ось у компанії її запитують із цього приводу. Втримає себе вона від бажання розповісти чи ні, це питання рівня її відповідальності.
По-друге, часом необхідно також утримувати себе від того, щоб розповідати про свої вчинки.
Треба розуміти, де і кому, що можна й треба розповідати, а коли краще промовчати. Адже відповідальність передбачає, що Ви бачите і усвідомлюєте наслідки своїх рішень, а значить, можете вибрати дії, які створять найбільш сприятливі для більшості сфер життя наслідки. Наприклад, що Ви робитимете, якщо Ваша маленька дитина запитає, чи сідали Ви коли-небудь за кермо в нетверезому стані? А у Вас у житті були такі випадки. Тут важливо правильно оцінити наслідки Вашої відповіді. Якщо Ви чесно скажете, що так, то можливо маленька дитина буде в майбутньому сильно хвилюватися за Вас, коли Ви кудись їхатимете. А якщо те саме питання Вам поставить Ваша доросла дитина, яка сама вже водить машину? У цьому випадку можливо краще розповісти їй правду, але при цьому пояснити, які наслідки могли бути у Ваших дій.

Що стосується Ваших подальших вчинків, то Ви особисто потім робите висновки та приймаєте рішення: пити чи не пити, сідати за кермо у нетверезому стані, чи ні. Всі питання на рівні Вашої відповідальності

Адже відповідальність також передбачає утримування себе від тих вчинків та дій, які не треба робити.
Уявіть, наприклад, людину, яка має проблему зайвої ваги. Припустимо, що вона перестала звинувачувати в цьому маму та бабусю, які дуже смачно готують та загодовують її домашніми пиріжками, і вирішила щось із цим робити. Вона стала бігати вранці, записалася до спортзалу і вирішила відмовитися від солодкого. А за кілька тижнів до неї в гості прийшли друзі і принесли її улюблений торт. І ось ця людина, опиняється увечері на кухні з дуже смачним тортом. Ступінь її відповідальності визначається тим, чи зможе вона дотримуватися прийнятого раніше рішення та утримати себе від того, щоб з'їсти шматок торта чи ні.

Звичайно, її вибір багато в чому залежатиме від того, наскільки добре вона бачить, до яких наслідків можуть привести її рішення. Наприклад, якщо людина точно знатиме, які процеси відбуваються в організмі після поїдання солодкого на ніч, і наскільки це завадить їй скинути зайву вагу, їй легше буде відмовитися від торта. Чим більше знань і розуміння різних нюансів і тонкощів у певній галузі, тим легше нам брати за неї відповідальність, тим легше нам бути в ній причиною і утримувати себе від непотрібних вчинків. Тому людині, яка хоче навчитися добре відповідати за якусь галузь, важливо мати добрий рівень знань про цю сферу.

Власник компанії – це причина появи цієї компанії на світ. Саме Ви є причиною того, які люди потрапляють до Вашої компанії, і наскільки швидко та успішно розвивається Ваш бізнес. Отже, саме Ви можете вплинути на ситуацію і досягти потрібних Вам результатів. Наприклад, Ви можете зробити необхідні дії, щоб навчитися краще розумітися на людях і впускати в компанію тільки тих, хто приноситиме їй користь. Ви також можете пройти якісь тренінги, щоб удосконалити свої навички комунікації та взаємодії з людьми, і, таким чином, підвищити ефективність управління персоналом у Вашій компанії. І Ви можете допомогти Вашим співробітникам навчитися брати відповідальність за свою сферу роботи, якщо звичайно захочете цього.

Якщо Ви бачите співробітника, який припустився помилки, стримайте себе від того, щоб просто зробити йому догану, зробити його винним і ще більше розвинути в ньому почуття провини. Натомість допоможіть йому усвідомити себе причиною того, що сталося. Попросіть його подивитися на те, які його дії призвели до даного результату, і запитайте, що, на його думку, можна зробити, щоб результат був іншим. Дайте співробітнику змогу зрозуміти, як він може вирішити проблему і компенсувати свою помилку. Коли співробітник усвідомлює, що він може своїми діями виправити ситуацію, зможе відчути себе причиною стану справ у його області.

«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»

Грунтуючись на власний досвід можу сказати, що людина найбільш щаслива саме коли вона почувається причиною своїх дій та змін у різних сферах свого життя. Тому є велика ймовірність, що подивившись на свої помилки з причинної точки зору та самостійно виправивши їх, Ваші співробітники в майбутньому почнуть з легкістю брати на себе відповідальність за свою роботу, і як наслідок, досягатимуть у ній великих успіхів, а отже, стануть трохи щасливішими.

Бажаю вам завжди бути успішним автором вашого життя!

Олексій Самойленко
Генеральний директор компанії "Перформія Україна"

Cайт
Підписуйтесь на E-mail розсилку
та отримуйте найновішу
та найактуальнішу інформацію
у сфері підбору персоналу
Підписуйся на нас:
Громадська організація:
"Люди - це головне"
Реєстраційний номер:
1011141020000001161
Юридична інформація
Дата реєстрації:
03.04.2024
Адреса:
Україна, 65000, Одеська обл., місто Одеса, вул Середньофонтанська, будинок 19В
Загальна інформація
Контакти
Грантова программа
Проекти