«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
Секрет Ефективного Лідерського Мислення
Як Ви вважаєте, що є головною характеристикою дійсно ефективного лідера? У нашому суспільстві існує стійке уявлення про те, що лідер обов'язково має бути харизматичним та вміти надихати та переконувати людей. Безумовно, це корисні якості, але чи достатньо їх для того, щоб стати справді успішним лідером?

Видатний теоретик менеджменту, Пітер Друкер, визначив лідерство, насамперед, як "уміння робити правильні речі". І він мав рацію. Так, людина, яка має харизму і красномовство, може досить легко захопити людей і переконати їх піти за нею. Але якщо він прийматиме невірні рішення і приведе тих, хто повірив йому, до краху, він дуже швидко втратить свій вплив. І незабаром до нього ніхто не прислухатиметься, хоч би яким яскравим і харизматичним він був. З іншого боку, людина, яка не відрізняється красномовністю, але приймає рішення, що призводять до успіху, незабаром стане лідером в очах інших людей. Тому лідер – це, насамперед, та людина, яка приймає вірні рішення. І у цій статті ми поговоримо про те, як навчитися це робити.


Керівники компаній, зазвичай, є лідерами в очах свого колективу. Саме на їх рішення орієнтуються працівники під час кризи та у разі виникнення будь-яких проблемних ситуацій. Тому керівникам особливо важливо бути правими у своїх діях та наказах. А для цього їм потрібно вміти правильно оцінювати ситуацію і чітко бачити, що є причиною проблем і на що потрібно впливати, щоб успішно їх вирішити. Зупинимося на цьому моменті докладніше.

Чи звертали Ви увагу на те, як у нашому суспільстві прийнято вирішувати проблеми? Зазвичай ми знаходимо в ситуації те, що становить найбільшу загрозу, і намагаємося усунути це, потім розуміємо менш значущі недоліки. І коли ситуація приходить у норму, ми вважаємо, що проблему успішно вирішено. Однак у більшості випадків подібний метод вирішення проблем лише усуває їх наслідки, але не впливає на те, що викликало цю ситуацію – тобто на причину проблеми. Це все одно, що намагатися вилікувати захворювання, впливаючи лише на його симптоми - Ви досягнете поліпшення самопочуття на якийсь термін, але потім всі симптоми відновляться з новою силою. І так буде продовжуватися доти, доки Вам не вдасться знайти та усунути причину захворювання.

Альберт Ейнштейн писав: "Найбільша дурість - це робити те ж саме і сподіватися на інший результат". Проте більшість людей у ​​нашому суспільстві щоразу намагаються вирішити виниклі проблеми за допомогою усунення їх “симптомів”. Але справляючись з наслідками, а не з джерелом ситуації, вони просто “запрошують” її прийти знову. Якщо проблема, яку Ви намагаєтесь вирішити, періодично повторюється, незважаючи на докладені для її вирішення зусилля, це говорить про те, що Ви насправді не впливаєте на її причину. І щоб змінити ситуацію, Вам потрібно спочатку зрозуміти, що є причиною виникнення цієї проблеми. Тільки тоді Ви зможете вибрати правильні точки докладання зусиль та визначити найуспішніші дії для існуючої ситуації.

Філософ 20 століття, Л. Рон Хаббард ретельно досліджував питання ефективності лідерства. І він дійшов висновку, що:
«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
"Найважливіша якість лідера - здатність розпізнавати джерело"
Хаббард розробив методику, яка дозволяє виявити справжню причину проблем та розвинути лідерське мислення. Він виявив, що у більшості випадків люди приймають невірні рішення тому, що вони сформували неправильне уявлення про ситуацію. Щоб зрозуміти, чому це відбувається, нам потрібно прояснити кілька понять.

Можна сказати, що уявлення людини про ситуацію завжди формується на основі даних, фактів та думок. Дані - це інформація про щось, яка є відносно правильною. Факт - те, існування чого можна підтвердити за допомогою об'єктивних показників. А думка - це судження про щось, яке може ґрунтуватися або не ґрунтуватися на фактах.

Розглянемо, наприклад, таке твердження: у компанії працює близько 40 щасливих працівників. В даному випадку те, що у нас є приблизно 40 працівників – це дані. Те, що насправді у компанії працює 38 людей – це факт, його можна підтвердити документально. А те, що всі люди, які працюють у нашій компанії, щасливі - це думка. Для того, щоб прийняти правильне рішення щодо будь-якої ситуації, людині потрібно знати правильні дані та факти про неї.

Як виявити причину ситуації?
Хаббард виявив, що є певні причини, з яких у людини може виникнути неправильне уявлення про ситуацію. Він назвав їх "мінусами". Мінус - це дане, запропоноване як вірне, але яке насправді є нелогічним, тобто неправильним або таким, що не має сенсу. Саме мінуси спотворюють передачу інформації та формують помилкове розуміння ситуації. Л.Рон Хаббард виявив та описав усі можливі мінуси:

1. Втрачене дане

Цей мінус означає, що якогось данного не вистачає. Тобто інформація, яка має бути в наявності для розуміння ситуації, відсутня.

Наприклад, Ваш менеджер з продажу продав якісь товари кільком постійним клієнтам Вашої компанії з 10-відсотковою знижкою, але забув вказати про це у звіті. В результаті Ви не розумієте, чому компанія отримала менше грошей за продані товари. Якщо при проведенні аналізу ситуації неможливо знайти причину проблеми, то в більшості випадків у ній є якесь втрачене дане.

2. Додані дані - невідповідні

Додаються дані, які не належать до ситуації. Зазвичай це означає, що людина, яка додає непотрібні дані щось приховує. Часто цей мінус використовується, щоб приховати невиконання обов'язків або відвернути увагу від ситуації.

Цим прийомом часто користуються студенти на складання іспиту. Щоб приховати незнання відповіді на своє запитання, вони починають розповідати викладачеві все, що будь-коли знали про цей предмет і про всі інші наукові дисципліни в цілому.


3. Невірно включене дане

Цей мінус проявляється, коли в людини, яка відповідає за якусь область, відсутнє розуміння того, яким має бути стан справ у цій області, і через це вона неправильно класифікує дані, що належать до неї.

Уявіть, наприклад, продавця супермаркету попросили замінити на день адміністратора. Так як йому не вистачає знань, щоб правильно класифікувати дані, які відносяться до цієї області, то для нього всі накладні приходу товару будуть практично однаковими. Тому він покладе їх в одну папку, не відсортувавши їх залежно від фірми, яка поставила товар, або за датою його постачання.

4. Порушена (спотворена) послідовність

До цього мінусу належать будь-які дії, предмети, події, об'єкти чи розміри у неправильній послідовності. Порушити послідовність - все одно що поставити віз попереду коня і чекати, що він поїде туди, куди потрібно.

Наприклад, якщо наш менеджер з продажу спочатку відправить нашим клієнтам рахунок за відвідування нового семінару Перформії, і тільки після цього зателефонує їм, щоб розповісти про цей семінар і запитати, чи хочуть вони його відвідати - то він порушить послідовність дій, що однозначно призведе до відсутності бажаних для всіх результатів.

5. Спотворена важливість

Неправильне розставлення пріоритетів. Важливість чогось занижена чи завищена проти його дійсної важливості. Або кільком речам різного ступеня важливості надають однакову значущість.

Наприклад, у відділі продажів спостерігається постійна плинність кадрів, і у компанії не вистачає продавців, тому рівень продажів сильно впав. Але керівник відділу продажів стверджує, що у його відділу погані показники роботи через те, що співробітники мають незручні крісла. Він пропонує купити більш комфортні крісла для того, щоб підвищити рівень продажів у компанії замість того, щоб приділити увагу найму продуктивних продавців. Тут однозначно спостерігається спотворена важливість.

6. Невказаний (втрачений) час

Це час, який має бути позначений, але не позначений. Уявіть, що Вам зателефонує наш менеджер з продажу та запросить Вас на новий семінар Перформії, який пройде в Києві, але не повідомить, в який день і о котрій годині він буде проводитися. Звичайно, не знаючи часу проведення семінару, Ви не зможете його відвідати.

Або, наприклад, ваш бухгалтер надасть вам звіт про стан справ у компанії, але не вкаже, що розглядав показники за рік. Якщо Ви думатимете, що читаєте квартальний звіт, то у Вас однозначно виникне невірне уявлення про те, як справи в компанії.

7. Доданий час

Цей мінус є протилежністю втраченого часу. Він у тому, що щось йде більше часу, ніж мало піти.

Наприклад, Ви даєте менеджеру з продажу доручення обдзвонити 180 клієнтів та розповісти їм про нову послугу Вашої компанії. Ви знаєте, що за день цілком реально зателефонувати 30 клієнтам, отже, на цю роботу повинно піти приблизно 6 днів. Але у своєму робочому плані менеджер з продажу виділяє для цього завдання 2 робочі тижні. Це очевидний приклад доданого часу.


8. Брехня

Як правило, коли Ви стикаєтеся з декількома суперечливими фактами – один з них точно буде хибним. Брехня - не те, чим щось уявляється або не те, чим щось представлене.

Наприклад, вам сподобався рекламний ролик, де гарно подано курорт. Чудово гарне місце, відмінний готель і в ролику кажуть, що на Вас чекають і Вам раді. Ви купуєте путівку і потрапляєте в готель, де ставлення до клієнтів дуже нелояльне. Реклама була з брехнею.

9. Суперечливі факти

Цей мінус передбачає, що є два суперечливі твердження на ту саму тему, але при цьому відразу незрозуміло, яке з них є хибним.

Візьмемо, наприклад, два твердження: "у нас вже 3 місяці немає працівників у відділі маркетингу" і "нам не потрібно зараз приділяти увагу найму нових співробітників". Вони явно суперечать один одному, проте відразу неможливо зрозуміти, яке з цих тверджень є хибним. Можливо, вони навіть обидва правдиві. Цілком можливо, що у компанії немає труднощів з пошуком персоналу, але все нові співробітники йдуть через те, що їм постійно затримують заробітну плату. І тут правильне планування бюджету компанії зможе швидше вирішити проблему нестачі співробітників. Проте, суперечливі факти створюють неправильне розуміння ситуації, тому є окремим мінусом.

10. Неправильна мета

Цей мінус передбачає помилковий об'єкт прагнень, що виникає внаслідок невірних задумів, ідеалів чи суджень. Неправильна мета зазвичай тягне за собою неправильне, безглузде докладання зусиль.

Наприклад, компанія бере у кількох постачальників товар із відстроченням платежу. Але через відсутність у компанії фінансового резервного фонду, вона не може повністю розрахуватися з постачальниками, оскільки отримані за реалізацію товару гроші пішли на оплату податків, що піднялися. Сподіваючись покращити ситуацію, керівництво компанії вирішує поміняти постачальників. Але при цьому вони не намагаються сформувати резервний фонд у разі непередбаченого збільшення витрат компанії. Очевидно, що одна заміна постачальників без перегляду статей витрати компанії та створення "фінансової подушки безпеки" не принесе жодної користі, і подібні труднощі з розрахунками повторюватимуться надалі.


«ЯК СТВОРИТИ КОМАНДУ, ЯКА ВТІЛИТЬ ВАШУ МРІЮ У РЕАЛЬНІСТЬ
Безкоштовний вебенір для тих, хто хоче оточити себе продуктивними співробітниками
Ефективні інструменти для оцінки, найму та управління персоналом
Зареєструйтесь і отримайте бонус
«ТОП-помилок при підборі персоналу»
11. Неправильне джерело

До цього мінусу належить будь-яка інформація, отримана з неправильного джерела (наприклад, указу чи документа). Використання такої інформації в результаті завжди призводить до плутанини та виникнення неприємностей.

Наприклад, нового співробітника ознайомили зі старою посадовою інструкцією, яка була замінена на нову через її неактуальність. Якщо співробітник у своїй роботі керуватиметься старою інструкцією, він принесе компанії більше шкоди, ніж користі.

12. Припущені тотожності тотожностями не являються

Цей мінус виникає, коли людина на підставі однієї речі помилково судить про групу подібних речей.

Наприклад, людина, яку в дитинстві вкусив собака, може помилково думати, що її кусатимуть усі собаки, які зустрінуться йому в майбутньому. Або, наприклад, людина, яка знає, що пожежники носять на роботі форму, прийматиме всіх людей у ​​формі за пожежників.

13. Припущені подібності не подібні і відносяться до різних груп речей

Цей мінус в тому, що окремій речі помилково приписуються властивості іншої виходячи з їх подібності. Наприклад, людина бачить, що капелюх схожий формою на каструлю, і тому вирішує, що можна приготувати вечерю в капелюсі. Однак це рішення буде помилковим, оскільки капелюх і каструля насправді не подібні і належать до різних груп речей.

14. Можливі відмінності такими не являються

Цей мінус проявляється, коли людина приписує різницю тим речам, які насправді не розрізняються. Прикладом цього мінуса можна вважати твердження: найкращим менеджерам з продажу не потрібно спілкуватися з клієнтами, щоб утримувати високі показники продажу. Воно буде помилковим, тому що найкращі менеджери з продажу не відрізняються за своїми обов'язками від інших менеджерів. Швидше за все, у них найкращі показники роботи саме тому, що вони спілкуються з клієнтами частіше та більше, ніж інші менеджери.

Як Ви бачите, мінус завжди є відступом від того, яким має бути стан справ або стан будь-якої області, що не піддається логічному поясненню. Саме мінуси формують у людини неправильне розуміння ситуації, яке заважає їй приймати правильні рішення щодо неї.

Л.Рон Хаббард виявив, що за допомогою виявлення мінусів та відновлення правильних даних можна знайти першопричину будь-якої проблеми. Поки у Вас немає всіх необхідних правильних даних і фактів про ситуацію, Ви не зможете виправити проблему, скільки б зусиль Ви не докладали. Виявити мінуси можна, порівнявши існуючий стан справ з тим, яким воно має бути - все, що відхиляється від ідеальної картини і не піддається логічному поясненню, як правило є або одним з вищеописаних мінусів або їх поєднанням.

Мінуси є своєрідними "маячками", які вказують на те, що Вам потрібно звернути увагу, щоб знайти шлях до справжнього джерела проблеми. За кожним мінусом зазвичай стоїть якась проблемна чи нелогічна ситуація. Коли Ви знаходите мінус у ситуації, запитайте себе “що мені тут незрозуміло?”. Зберіть усі факти, що стосуються цього мінусу, та відновіть правильні дані щодо ситуації, яку Ви хочете зрозуміти.

Відновлюючи правильні дані та факти про ситуацію, Ви можете побачити ще кілька мінусів, які раніше не були помітні. Знову поставте питання “а що ще я не розумію у цій ситуації?”. І знову зберіть відсутні дані. Незабаром Ви побачите, яких фактів Вам не вистачає для розуміння ситуації, і таким чином зможете дійти першопричини проблеми. Як правило, справжнє джерело проблеми пояснюється досить просто і логічно.


Аналізувати мінуси та шукати першопричину потрібно до тих пір, поки Ви не знайдете просте пояснення проблеми, яку Ви можете виправити. Коли Ви впливаєте на причину проблеми, ситуація відразу починає виправлятися: загальний стан справ покращується, і всі показники області підвищуються. Якщо Ви виправили щось, а ситуація не змінилася на краще, значить Ви впливали не на справжнє джерело проблеми, і Вам потрібно шукати його далі.

Звертаємо Вашу увагу, що з першопричиною проблеми завжди можна щось зробити, на неї завжди можна вплинути. Якщо Ви знаходите пояснення, яке здається логічним, але вважаєте, що не можете з ним нічого зробити, значить воно не є справжнім джерелом проблеми. Наприклад, твердження "у нашому кінотеатрі немає людей, тому що йде сніг" не пояснює справжню причину низького відвідування кінотеатру, і її потрібно шукати далі.

Показники того, що справи йдуть правильно
Хочемо відзначити, що для того, щоб приймати правильні рішення, потрібно вміти знаходити справжню причину не лише проблемних ситуацій, а й хороших явищ. Адже якщо Ви виявите фактори чи дії, що сприяють зростанню показників у якійсь області, то Ви зможете повторити їх, досягнувши тим самим успішного розвитку та процвітання області діяльності чи компанії. Існують своєрідні "маячки", які показують Вам, що стан справ йде правильно, і Вам потрібно далі продовжувати успішні дії. Л.Рон Хаббард назвав їх "плюсами". Він виділив такі плюси:

1) Даних достатньо (немає втрачених даних, відомі всі факти, які стосуються ситуації);
2) Події розташовані у правильній послідовності;
3) Час вказано належним чином;
4) Передбачуваний період часу (немає доданого часу, дії виконуються у розумні терміни);
5) Доведені дані відповідають фактам, вони істинні та надійні;
6) Відповідні дані (надані дані стосуються ситуації);
7) Правильні пріоритети;
8) Правильна мета;
9) Правильне джерело;
10) Відповідні факти відомі;
11) Дані правильно класифіковані;
12) Тотожності являються тотожностями;
13) Подібності являються подібностями;
14) Відмінності являються відмінностями.
Аналізуючи плюси, Ви зможете зрозуміти, завдяки чому ситуація покращилась і справи пішли так, як потрібно.
Надалі це дозволить Вам повторити успішні дії та закріпити досягнуті результати.

Як Ви бачите, вміння розпізнавати джерело як поганих, так і хороших подій необхідно лідеру для прийняття вірних рішень, дій і наказів. Саме розуміння причини виниклих ситуацій допоможе Вам не витрачати сили та ресурси компанії на “боротьбу з вітряками”, а усвідомлено впливати на ситуацію і домагатися потрібних Вам результатів.


Успіху та процвітання!
Олексій Самойленко

P.S. Ставте лайк, якщо ця стаття була Вам корисна. Вказуйте цікаві для Вас теми у сфері найму та управління персоналом у коментарях, і ми обов'язково їх врахуємо.

Cайт
Підписуйтесь на E-mail розсилку
та отримуйте найновішу
та найактуальнішу інформацію
у сфері підбору персоналу
Підписуйся на нас:
Громадська організація:
"Люди - це головне"
Реєстраційний номер:
1011141020000001161
Юридична інформація
Дата реєстрації:
03.04.2024
Адреса:
Україна, 65000, Одеська обл., місто Одеса, вул Середньофонтанська, будинок 19В
Загальна інформація
Контакти
Грантова программа
Проекти